
Сараево: Живот 32 години след войната
Ако посетите Сараево днес, ще се насладите на един град изпълнен със спокойствие, красива архитектура, малки китни улички и всичко това заобиколено от буйни планини. Същевременно с това ще намерите и белези от бурната история на града, включително насилието по време на световните войни и бруталната обсада на града през 90-те години на миналия век, най-дългата обсада в съвременната европейска история. Разглеждаме историята на Сараево и неговото възстановяване от бивша военна зона до процъфтяваща дестинация на Балканите.
Югославия и войната в Босна
Кралство Югославия просъществува от 1918г. до 2003г., като в обхвата му влизат днескашните независими държави – Босна и Херцеговина, Хърватия, Сърбия, Словения, Северна Македония и Черна гора. През 1944г., след окупирането на Кралството по време на Втората световна война, на територията се установява комунистическо правителство, начело с Антифашистко събрание за народно освобождение на Югославия и то се преименува на Демократична Федеративна Югославия. На 29 ноември 1945 г. тя променя името си на Федеративна народна република Югославия, докато през 1963 г. окончателно се преименува на Социалистическа федеративна република Югославия. Икономическите и политическите кризи оказват влиянието си, и заедно с възхода на национализма през 80-те години, напрежението между различните републики нараства. През 1991 година Югославия започва да се разпада. Босна обявява своята независимост. По същото време, Радован Караджич, който тогава е председател на Сръбската демократична партия, открито заплашва в парламента да унищожи военно “мюсюлманския народ”. Слободан Милошевич, тогавашен президент, иска да включи територията към новообразувалата се Република Сръбска. На 6 април 1992 г. избухва войната в Босна, която разкъсва страната и я въвлича в една от най-кървавите войни на съвременната световна история.
Сараево става жертва на най-дългата обсада в по-новата история на Европа - четири години терор, глад, изтезания. През 1995г., когато е почти на ръба на тотално изтощение и глад, НАТО започва въздушни удари срещу сръбската армия. В крайна сметка сърбите са принудени да се оттеглят и да приемат Дейтънското споразумение, прекъсвайки обсадата и войната. Обсадата на Сараево продължава 1425 дни до 29 февруари 1996 г. Тя е три пъти по-дълга от битката за Сталинград и е най-дългата обсада на столица в съвременната история.
Близо 14 000 души са били убити по време на обсадата, включително над 5000 цивилни и над 1500 деца. Други 56 000 души са били ранени, включително около 15 000 деца. През 1991 г. Сараево има население от около 525 000 души. След обсадата общото население е между 300 000 и 380 000 души. ООН класифицира клането в покрайнините на град Сребреница като геноцид, където са избити 8000 босненски мюсюлмани – мъже и деца, под ръководството на сръбския генерал Ратко Младич. Босненските сърби разделят мъжете от жените и качват жените и най-малките деца на автобуси. Отвеждат ги към „мюсюлмански“ зони. Повечето от депортираните оцеляват физически. В Сребреница остават само мъжете и момчетата на възраст над 13 г. Майките им повтарят днес едни и същи изречения: „изтръгнаха ми го от ръцете“, „тогава му чух гласа за последен път“.
„Розите на Сараево“
Сараево претърпява огромна смърт и разрушения и 30 години по-късно все още можете да видите белезите от войната из целия град. След обсадата градът запълва белезите в бетона, причинени от експлозии на снаряди, с червена смола. Смолата създава червени флорални шарки и те стават известни като Сараевските рози.
Можете да видите Сараевските рози на пешеходна обиколка с екскурзовод специалист на обиколка из Стария град. Розите са трогателно напомняне за разрушенията, които претърпява Сараево. Ще видите и Вечния пламък, паметник на военните и цивилните жертви от Втората световна война.
Сараево 30 години по-късно: От военна зона до процъфтяващ град
След войната градът започва да се възстановява и сега е най-бързо развиващият се град в страната. Туризмът също непрекъснато нараства през годините и през 2006 г. Lonely Planet класира Сараево на 43-ия най-добър град в света. Lonely Planet препоръча Сараево като един от десетте най-добри града за посещение през 2010 г. Сараево бива номинирано за Европейска столица на културата за 2014 г. и избрано да бъде домакин на Европейския младежки олимпийски фестивал. През октомври 2019 г. ООН определи Сараево за творчески град на ЮНЕСКО.
Днес Сараево е известен като Ерусалим на Европа, благодарение на богатото си религиозно и мултикултурно наследство. Ще видите вековна история и мултикултурна мозайка от джамии, синагоги и православни и католически църкви. Докато се разхождате из Стария град с нашия местен специалист, ще видите великолепната джамия Крал Фахд, най-голямата джамия на Балканите. Също така ще надникнем в истинската местна култура и ще изпитате топлото гостоприемство и вкусна традиционна кухня. Ще се потопим и в колоритната атмосфера на Башчаршия.
Сараево се възражда като феникс след руините на мрачното си минало и ни доказва, че живота и прогреса са по-силни от всяка война!
Нека опознаем Сараево и невероятната му история заедно!
Как да резервирам