
Окото на Хор – мистицизъм и математика
Хор е син на бога Озирис и богинята Изида. Името "Хор" има няколко значения, включително "сокол", "човекът над" или "отдалечен човек".
Хор е богът на небето, патрон на фараоните в древноегипетската митология, символ на царствеността и бог на войната. Той е най-известният и обичан от деветте бога, почитани в Хелиополис в египетската митология. Древните египтяни го описват като бог с глава на сокол, а в някои йероглифи и художествени творения той е изобразен самия като сокол.
Окото на Хор е известно и като Окото на истинското знание и египетското Уга око. То е един от трите най-разпространени символи в египетската история. Представляващ всевиждащото око, то било широко изобразявано върху амулети и ковчези.
Легендата
Намираме символа в древния мит за Сет и Озирис. Сет искал да седне на трона на тогавашния цар на Египет, Озирис. С измама той постигнал целта си. Съпругата на Озирис Изида успяла чрез магия да върне съпруга си, макар и за кратко. Забременяла от него и така се родил синът им Хор. Озирис продължил на царува, но в подземното царство. Когато Хор навършил пълнолетие решил да отмъсти за баща си и след 80 годишна война със Сет, го победил. По време на войната загубил и окото си. Тук легендата има много варианти. Една от тях е че Сет извадил окото на Хор, разделил го на шест части и го изхвърлил. Богинята Хатор го събира и връща на мястото му по магичен начин. От тук произхождат и вярванията на египтяните за неговите лечебни сили.
Математика
Както споменахме окото се разкъсва на шест части. Всяка от тях е с точен размер. Ако приемем символа като едно цяло, то вътрешния ъгъл на окото е 1/2 от него, зеницата е 1/4, веждата е 1/8, външния ъгъл е 1/16, извитата черта е 1/32, а капката отдолу е 1/64. Сборът от тези части е точно 63/64. Египтяните имали две мнения: че липсващата част е магическата сила на Тот или че символизира несъвършенството на всичко. Частите били използвани като мерилки, особено при правенето на лекарства. Една от интересните хипотези е че ако липсващата част продължи да се допълва с нови половинки в крайна сметка ще се окаже безкрайна.
Невроанатомия
Окото на Хор не се ограничава само до митологични и математически значения; то също е свързано с невроанатомията. Някои изследователи предполагат, че Окото на Хор прилича на различни структури в човешкия мозък, особено пинеалната жлеза и мозъчния ствол. Пинеалната жлеза, разположена дълбоко в мозъка, играе ключова роля в производството на мелатонин, регулиращ цикъла на съня. Понякога наричана "трето око", тази структура добавя още един слой мистицизъм към Окото на Хор. Освен това, различни части от символа се смятат, че съответстват на сетивни функции като зрение и мирис.
Изследователите предлагат, че извивката на опашката на Окото символизира мозъчния ствол, докато веждата представлява таламуса. Въпреки че има дебати относно това дали древните египтяни са имали толкова детайлно разбиране на анатомията на мозъка, приликата между Окото на Хор и мозъчни структури като пинеалната жлеза предполага, че този символ надхвърля чисто художественото изражение.
Всъщност Окото на Хор се използва и до днес като амулет и смисълът му е същият – да носи на притежателя си защита и здраве. В средиземноморските страни можете да го срещнете по лодките – рибарите го рисуват, за да защитят плавателните им съдове. Все още някои хора носят Окото на Хор като бижу амулет. Сред окултистите е познато като символ на знание, средство за получаване на сила и като илюзия за нещата.
Как да резервирам