Бункерът на Тито

Бункерът на Тито
Зад привидно обикновената къща край река Неретва, извън Коницa, се намира атомно убежище, скрито в планините.
Ядреното убежище, известно като ARK – (Атомна Ратна Команда) D-0, беше добре пазена тайна десетилетия наред. Конструкцията е изграждана в абсолютна тайна в продължение на 26 години, между 1953 и 1979 година. В случай на ядрена атака, убежището е могло да приеме Тито и 350 от най-важните политици и военни лица в държавата, и да им осигури защита от ядрен удар с мощност 25 килотона, при оптимални условия за живот и работа, поддържайки температура между 21 и 23 градуса Целзий, както и влажност между 50 и 60 процента. За изграждането на нещо подобно са били необходими много средства - около 4,6 трилиона щатски долара. Но освен това начинанието е отнело и много животи, ако съдим по свидетелствата на някои от работниците. Всички работници са имали превръзки на очите по време на транспортирането до мястото на строежа и им е било позволено да свалят превръзката, когато вече са вътре. След завършването на строителството, само 16 души са знаели за съществуването на бункера - 3 генерала и 13 войника. Всички те са положили клетва да пазят тайната локация.
Сградата е построена във формата на подкова и обхваща приблизително 6400 квадратни метра, като най-ниската точка е на 280 метра под земята. Състои се от 12 свързани блока, където можете да намерите жилищни помещения, конферентни зали, офиси, стаи за стратегическо планиране и др. Сградата е разделена на три големи части. 1. Външно пространство - надземно, което се състои от 3 постройки, наподобяващи къщички, за да осигурят маскировка на трите входа на съоръжението. 2. Тунели - които свързват външната и защитената част на съоръжението и имат за цел да смекчат ядрена атака. 3. Защитена част на съоръжението - където са изградени 21 системи за техническа поддръжка на съоръжението.
От 2011 г. Титoвият бункер е дом на двугодишен проект за съвременно изкуство Биенале D-0 ARK, и от тази година обектът е отворил вратите си за посетители от цял свят. Целта на проекта е била да трансформира мястото, което все още е под военен контрол, в престижна регионална културна институция и да запази културното наследство и историческата структура. Четирите биеналета, проведени от 2011 г., са довели до създаването на колекция в Титoвия бункер, която се състои от 131 произведения на изкуството, създадени от 107 художници от 32 държави. Експертите твърдят, че тази колекция от съвременно изкуство е най-добрата такава колекция в Югоизточна Европа, с оценена стойност на 8 милиона евро.
През юни 2014 г. Титoвият бункер беше обявен за паметник на националното наследство и включен в списъка на защитените културни и исторически паметници на Босна и Херцеговина от страна на Комисията за опазване на културните и историческите паметници на БиХ, което потвърди неговата историческа стойност. Тази стъпка подчертава значимостта на бункера като важен елемент от културното и историческо наследство на страната.

Как да резервирам
Обадете ни се на
За вашето индивидуално пътуване